Nagrzewnice gazowe są bardzo popularnymi urządzeniami grzewczymi. Ich zasada działania jest prosta. Posiadają otwartą komorę spalania. W niej następuje proces spalania, a następnie powietrze zasysane jest przez wentylator i zostaje zmieszane z ciepłem oraz spalinami i jako gorące jest wydmuchiwane z nagrzewnicy.
Ze względu na fakt, że w komorze gazowej powietrze miesza się ze spalinami, powietrze zostaje ogrzane znacznie szybciej niż w przypadku innych urządzeń. Jednak ten fakt wpływa także na ograniczoną możliwość zastosowania nagrzewnic, w związku z koniecznością odprowadzenia spalin.
Odprowadzać spaliny można na kilka sposobów. Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy jego wyborze jest wydajność nagrzewnicy gazowej. Jeśli używamy nagrzewnicy o małej mocy wystarczające jest bezpośrednie wyprowadzanie spalin na zewnątrz urządzenia, następnie uruchomienie wentylacji lub otworzenie okna.
Jeśli mamy do czynienia z nagrzewnicami o wysokiej wydajności, wtedy stosowane do odprowadzenia spalin są giętkie przewody ze stali nierdzewnej. Niektóre nagrzewnice gazowe mają zamontowany specjalny komin do odprowadzania spalin, który wystarczy podpiąć do systemu wentylacyjnego. Kondensacyjne nagrzewnice gazowe mają wbudowany natomiast wymiennik ciepła, który podnosi efektywność i wydajność urządzenia, ponieważ odzyskuje ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach.
Ogrzewane powietrze wyprowadzane z nagrzewnicy gazowej jest zmieszane ze spalinami, dlatego niezbędne jest zadbanie o niezawodny system odprowadzania spalin, ale także o efektywną wentylację.