Dążenie do wytwarzania ekologicznych i ekonomicznych urządzeń spowodowało wprowadzenie na rynek grzewczy wiele nowoczesnych takich form. Miedzy nimi znalazły się nagrzewnice gazowe, których użytkowanie jest już powszechne. Wyraźnie daje się je zauważyć w obiektach o dużej kubaturze, jak hale produkcyjne.
Mogą być zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli propan- butan. W obydwu przypadkach są jednakowo wydajne. Na halach produkcyjnych nagrzewnice gazowe montowane są raczej na suficie lub na ścianach, gdzie znajduje się większa przestrzeń i nie zajmują dodatkowo podłoża. Czasami mogą być zastosowane w postaci stacjonarnej.
Ich działanie polega na wytwarzaniu energii cieplnej z udziałem gazu, powietrza i najczęściej spalin w otwartej komorze spalania, a następnie wyprowadzeniu ciepłego powietrza za pomocą wentylatorów. Z racji przebywania na hali ludzi musi posiadać ona wentylację w celu odprowadzenia spalin i dostarczenia powietrza.
Najefektywniej działają nagrzewnice gazowe z wylotem wentylatorów od dołu, które w dużym stopniu wtórnie ogrzewają unoszące się ciepłe powietrze z dołu do góry. Przy ich zastosowaniu są minimalne straty ciepła. Ponieważ hala zajmuje dużą powierzchnię, najczęściej stosuje się dwie lub trzy nagrzewnice w różnych punktach, aby ciepłe powietrze zostało równomiernie rozprowadzone. Po ich włączeniu hala produkcyjna nagrzewa się bardzo szybko.